Kiedy warto skorzystać z odtrucia alkoholowego w domu?
Data publikacji 21 lutego 2022Choroba alkoholowa dotyka osoby w różnym wieku oraz o odmiennym statusie społecznym i płci. Jest ona wyniszczająca i odbija się negatywnie zarówno na życiu prywatnym, jak i zawodowym osoby chorej. Cierpi wówczas zatem nie tylko ciało i umysł chorego, ale również jego najbliższe otoczenie.
W jaki sposób można przezwyciężyć chorobę alkoholową?
Kluczem do sukcesu i skutecznej walki o zdrowie jest uświadomienie sobie problemu alkoholowego, przez osobę chorą. Nie jest to łatwe i wymaga odwagi, siły, dojrzałości, a także wsparcia najbliższych. W tym przypadku systematyczna praca nad sobą oraz próba wyeliminowania przyczyn problemów prowadzi do znacznej poprawy stanu zdrowia pacjenta, jego samooceny oraz komfortu życia. Wymaga ona jednak cierpliwości i determinacji.
W jaki sposób może być prowadzona terapia alkoholowa?
Terapia alkoholowa zwykle prowadzona jest w specjalistycznych ośrodkach. Dysponują one odpowiednim zapleczem, które umożliwia pobyt chorego w komfortowych warunkach. Oferują zwykle terapie grupowe i indywidualne, sesje terapeutyczne, zajęcia dodatkowe oraz wsparcie wykwalifikowanej kadry. Niemniej jednak wadą tego typu ośrodków jest swoisty brak dyskrecji. Pacjenci bowiem umieszczani są w grupie dość przypadkowych osób o często odmiennych poglądach czy sposobie życia. Dla niektórych pacjentów taka sytuacja może być bardzo niekomfortowa i stresująca. Może ona zatem wpływać na osiąganie gorszych efektów terapii, wprowadzanie elementu zakłopotania na skutek publicznej oceny.
Czy istnieją jakieś alternatywne metody leczenia choroby alkoholowej?
W przypadku, w którym pacjent odczuwa dyskomfort związany z pobytem w specjalistycznym ośrodku i obecnością w dużej grupie osób, brakiem prywatności oraz swoistą oceną może on skorzystać z możliwości tak zwanego odtrucia w domu.
Czym jest ten rodzaj terapii?
Odtrucia w domu stanowią godną polecenia alternatywę dla terapii prowadzonych stacjonarnie w ośrodkach. Są one prowadzone przez specjalistyczną kadrę medyczną, która posiada wiedzę i doświadczenie w prowadzeniu detoksu alkoholowego w domu pacjenta. Co ważne, chory mimo przebywania poza placówką ma zagwarantowane leczenie farmakologiczne oraz wsparcie w zakresie poradnictwa leczenia alkoholizmu oraz towarzyszących mu zaburzeń o charakterze psychiatrycznym i internistycznym.
Jak przebiega tego typu terapia alkoholowa?
Odtrucia w domu pacjenta są prowadzone z wykorzystaniem odpowiednich płynów i leków, których rodzaj dostosowywany jest do indywidualnych potrzeb pacjenta. Nie można bowiem zapominać o tym, że poważnie zatruty alkoholem organizm wymaga podawania leków, które zniwelują objawy odstawienne alkoholu, spowodują obniżenie ciśnienia krwi oraz tętna, zahamują wymioty, zmniejszą ryzyko wystąpienia ataku padaczki, zawału serca oraz udaru mózgu, a także wpłyną pozytywnie na przemianę materii i złagodzą skutki uszkodzenia przewodu pokarmowego. Należy podkreślić, że poważne zatrucie alkoholowe nie może być leczone jedynie za pomocą podawania płynów i absolutnie wymaga zastosowania odpowiednich leków. Samo podawanie płynów może przynieść skutek odwrotny od zamierzonego i spowodować nasilenie objawów odstawiennych oraz wzrost ryzyka wystąpienia padaczki alkoholowej czy zatoru tętnicy płucnej.
Czy w leczeniu domowym stosuje się kroplówki z płynami?
Choć w powszechnej opinii stosowanie kroplówek dożylnych stanowi skuteczny sposób szybkiego detoksu, to w rzeczywistości jest zgoła odmiennie. Gwałtowne obniżenie poziomu alkoholu we krwi może bowiem spowodować wystąpienie nasilonych objawów odstawienia oraz silną potrzebę spożycia alkoholu. W zamian za to stosuje się metody bardziej skuteczne, w tym wspomnianą powyżej, farmakoterapię w trakcie i po zabiegu odtrucia alkoholowego prowadzonego w domu pacjenta.
Dlaczego tak ważne jest leczenie po detoksie?
Negatywne skutki zatrucia alkoholem są związane przede wszystkim z produktami jego przemiany. Prawidłowo przeprowadzony detoks alkoholowy przerywa ciąg alkoholowy, ogranicza negatywne skutki zatrucia oraz obejmuje długotrwałe leczenie. O samej formie odtrucia decyduje jednak lekarz, który bierze pod uwagę indywidualny stan pacjenta.
Jakie korzyści niesie ze sobą terapia w domu pacjenta?
Jak wspomniano powyżej, doraźna pomoc lekarska w domu chorego ogranicza dyskomfort chorego oraz zapewnia mu dyskrecję. Znajduje się on bowiem w znanym sobie otoczeniu i może mieć wsparcie osób bliskich przez cały czas. Nie można również zapominać o tym, że odtruciu alkoholowemu dość często towarzyszy silny lęk, który może być dodatkowo potęgowany przez stres związany z nowym otoczeniem i diametralnie odmienną od codziennej sytuacją. W tym przypadku terapia prowadzona w domu przynosi bardzo dobre rezultaty.
Artykuł sponsorowany