Co zabrać w góry? Najważniejsze elementy wyposażenia
Data publikacji 4 października 2022
Na obszarze Polski znajdują się trzy, niesamowite pod względem krajobrazowym pasma górskie. Są to Karpaty, Góry Świętokrzyskie oraz Sudety. Tak więc dla miłośników gór jest w czym wybierać, jeśli chodzi o miejsca do dłuższych plenerowych wypadów i wędrówek.
Mapa w górach to podstawa
Bez względu na porę roku, rodzaj eksploracji górskiej — wyczynowy lub amatorski, potrzebna jest w każdym przypadku precyzyjna i przede wszystkim aktualna mapa szlaków turystycznych. Tatry, Karkonosze, czy nawet mniejsze wzniesienia, to zawsze są jednak góry. I dlatego zawsze trzeba czuć przed nimi respekt.
Dzięki niej obliczymy czas wędrówek, zaplanujemy optymalny rozkład sił, czy uwzględnimy postoje w schroniskach górskich.
Jak kompletować górski ekwipunek
Jeśli wybieramy się w Karkonosze, to wiadomo, bezapelacyjnie w ekwipunku musi być mapa Karkonoszy. Jeśli jedziemy w inne góry, to zabieramy inną mapę. Jest to kluczowy element każdego ekwipunku. A jak wiadomo ten, może się różnić swoim składem.
Górski ekwipunek powinien być przede wszystkim racjonalnie wyselekcjonowany, musi być też dobrany wagą do siły i wytrzymałości osoby, która go niesie, oraz do dystansu, jaki planujemy przebyć.
Wiadomo, że inaczej spakujemy się na górskie wypady w chłodne i mroźne dni, a inaczej wiosna i latem.
Co zabrać w góry wiosną, latem i jesienią?
Jeżeli jest to standardowy wypad, a więc nie zakłada ekstremalnych przeżyć, to kluczowym wyposażeniem będzie kilka podstawowych elementów.
Potrzebować na pewno będziemy m.in.:
- bielizny termoaktywnej, przylegającej do ciała, która sprawi, że podczas wzmożonego wysiłku fizycznego skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a zwłaszcza odprowadzać nadmiar ciepła,
- wygodne, górskie buty, na grubej podeszwie, sięgające za kostkę,
- okrycie przeciwdeszczowe, typu ortalion,
- skarpety na zmianę,
- powerbank i telefon,
- wodę, słodycze,
- apteczka medyczna z podstawowym wyposażeniem, typu plastry na otarcia, środki do dezynfekcji ran, bandaż elastyczny,
- latarka, która pomoże w razie nadejścia zmroku, a warto pamiętać, że zmierzch w górach zapada dosyć szybko,
Co zabrać w góry zimą?
Górskie wędrówki zimą odbiegają zdecydowanie od tych, odbywających podczas bardziej ciepłych pór roku. Jeśli zastanawiamy się, co zabrać w góry w tym przypadku, to do wymienionego wcześniej ekwipunku, należy dodać wszystko to, co ochroni nas przed mrozem, zawieruchą i śliskim podłożem. W tym celu, do podstawowego wyposażenia należy dodać:
- termos z gorącym napojem, typu kawa, herbata,
- czołówkę,
- rękawice,
- kurtkę puchową,
- foilię NRC lub ogrzewacze chemiczne,
- czekan turystyczny,
- raczki lub raki.