Jak zaplanować podróż do Ameryki Południowej?
Data publikacji 16 marca 2021
W ostatnich latach podróżowanie stało się dostępne dla wszystkich. Bilety lotnicze w atrakcyjnych cenach i poszerzająca się siatka połączeń zachęciła wiele osób do coraz to dalszych wojaży. Jednym z najczęściej odwiedzanych kontynentów stała się Ameryka Łacińska. Ekwador położony na równiku, Peru z legendarnym Machu Picchu i Boliwia z Salar de Uyuni to tylko niektóre z punktów wartych odwiedzenia. Jak zaplanować podróż do Ameryki Południowej?
Co chcemy zobaczyć?
Przed rozpoczęciem planowania musimy odpowiedzieć sobie na podstawowe pytanie: jakie miejsca pragniemy zwiedzić? To pomoże ustalić nam wiele istotnych rzeczy takich, chociażby jak termin podróży. Przykładowo, jeśli naszym marzeniem jest kilkudniowy trekking w chilijskiej Patagonii, nie powinniśmy rezerwować lotu w wakacje. Dlaczego? Z prozaicznego powodu. W Ameryce Południowej pory roku są odwrócone. Oznacza to, że w lipcu i sierpniu panuje tam zima, a park narodowy jest zamknięty.
To samo tyczy się pustyni solnej w Boliwii. Salar de Uyuni wygląda najatrakcyjniej, kiedy pokryta jest cienką warstwą wodą. Dzieje się tak tylko w porze deszczowej, która przypada na okres od listopada do marca.
Długość urlopu i wysokość budżetu, a lista atrakcji
Gdy już ostatecznie zdecydujemy, jakie kraje Ameryki Łacińskiej chcemy zwiedzić, ustalmy wysokość swojego budżetu. Wielu blogerów wypowiadających się w kwestii podróży do krajów latynoskich przyznaje, że za niewielkie pieniądze można tam wiele zobaczyć. Mieszkańcy Ameryki Południowej przywykli do targowania się, co oczywiście nie oznacza, że ceny dla ludzi Gringo nie bywają zawyżone. Noclegi w hostelach, korzystanie z opcji couchsurfingu oraz przemieszczenie się lokalną komunikacją pozwala jednak na zaoszczędzenie sporej ilości funduszy.
Kolejną kwestią jest to, na jak długo możemy wybrać się na wymarzony wypoczynek. Jeśli z góry wiemy, że w pracy dostaniemy tylko 6 tygodni wolnego, lepiej poprzestać na maksymalnie dwóch krajach np. Ekwadorze i Peru.
Rozpisanie na kartce planu wycieczki może okazać się bardzo przydatne. W internecie znajdziemy mnóstwo informacji na temat lokalnych cen i tego, jak w najkrótszym czasie pokonywać dystanse między miastami. Skrupulatne sporządzenie listy oszczędzi nam mnóstwo przykrych niespodzianek. Pamiętajmy, że kultura Latynosów jest odmienna od kultury Europejczyków. Nieprzestrzeganie rozkładu jazdy przez kierowców, częste strajki i zły stan dróg mogą powodować opóźnienia. Warto więc wziąć to pod uwagę podczas planowania eskapady i mieć w zanadrzu plus minus dwa dni. Tak na wszelki wypadek.